Čištění čipu fotoaparátu

Rychlé vyčištění čipu na prodejnách v Brně

Objevují se na vašich fotografiích tmavé flíčky?

Nejčastěji ve světlé ploše oblohy za jasného slunečného dne se objevují tmavé skvrny. V podstatě jde o prachové částice, které se netěsností objektivu nebo při jeho výměně, dostaly na povrch čipu a „vrhají stín“. Čím vyšší clonové číslo, tím ostřejší stín.


čištění čipu - ukázka

 

Vnikání prachu do fotoaparátu a na čip nelze z principu zabránit, proto výrobci používají různé metody, které minimalizují jeho ulpívání přímo na snímači. Ultrazvukové „oklepání“ čipu při spouštění fotoaparátu, využití proudu vzduchu sklápěného zrcátka a jiné. Některé modely umožňují vytvoření prachové mapy a následné automatické softwarové odstranění skvrn/stínů přímo při zpracování snímku ve fotoaparátu. Všechny metody ale mají své limity a po určité době je mechanické čištění nutností.

 

čištění čipu šetří čas

 

Jak se prachu vyhnout?

Nejlepší obranou proti prachu je prevence. Nikdy neukládejte objektivy do brašny bez krytek bajonetu, ani nenechávejte otevřenou komoru fotoaparátu.

Pokud měníte objektivy, dodržujte základní pravidla:

 • Výměnu neprovádějte v prašném prostředí nebo třeba za deště, pokud se tomu nelze vyhnout, pak se snažte negativní vlivy potlačit (od jednoduchého „závětří“ až po využití ochranných pomůcek – větší igelitový sáček nebo taška vám můžou ušetřit spoustu práce v editoru)
 • Fotoaparát držte komorou co nejvíce směrem dolů a snažte se vyhnout situacím, kdy by otevřená komora mířila přímo nahoru. Hlavně u bezzrcadlovek, kde není čip chráněný zrcátkem a lamelami závěrky, je to v podstatě nutnost
 • Objektiv k nasazení mějte připravený s uvolněnou krytkou, abyste fotoaparát nemuseli odkládat. Pak jednou rukou uchopíte tělo, druhou rukou sundáte momentálně nasazený objektiv, jednoduše postavíte vedle toho k výměně, přendáte zadní krytku a nový objektiv nasadíte. Fotoaparát v podstatě nepustíte z ruky.

 

Jednoduchý test, jestli je čip zaprášený:

Fotoaparát nastavíme do režimu priority clony a zvolíme clonu 16 nebo větší. Pak stačí vyfotit bezmračnou oblohu a prachové částice následně jednoduše rozpoznáme při 100% zvětšení na monitoru.

test zašpiněného čipu

 

V domácích podmínkách postačí bílý kancelářský papír, jenom je potřeba přepnout na manuální ostření a zaostřit na nekonečno (abychom nevyfotili případné flíčky na papíře).

 

Co dělat, když se tečky objeví?

Rychlou pomocí může být lehké ofouknutí fotografickým balónkem. Jak se dostat do módu pro čištění se dozvíte z manuálu pro váš fotoaparát. Pokud rádi riskujete, můžete k odstranění prachu použít speciální pomůcky, které zakoupíte ZDE.

Pokud si ale na čištění netroufáte, svěřte fotoaparát našim profesionálům, kteří ví, co dělají. Při správné péči o fotoaparát to není potřeba příliš často a je to levnější, než případná oprava poškozeného snímače v servisu. Navíc vám zdarma vyčistíme zrcadlovou komoru a fotoaparát bude jako nový.

 

Kam donést?

Čištění CCD i CMOS snímačů u zrcadlovek i bez-zrcadlovek (kompakty s výměnným objektivem) provádíme na specializovaných prodejnách v Brně. Zde lze využít i čištění ZDARMA při vyplněném kupónu od NIKONU. 

 

 • AZ FOTO 
  Solniční 5
  Brno 602 00
  mail: solnicni@azfoto.cz
  tel.: 542 218 064

 

 • AZ FOTO
  Zvonařka 470/2b
  Brno 602 00
  mail: zvonarka@azfoto.cz
  tel.: 602 271 218


Co potřebuji?

 • fotoaparát včetně objektivu
 • plně nabitý akumulátor!
 • paměťovou kartu (jde to i bez ní, ale potom od nás nedostanete kontrolní snímky před a po čištění)
 • poukaz Nikon (pokud jej máte)

 

Jak dlouho čištění čipu trvá?

Po domluvě může být expres čištění hotové i během jednoho dne, ale záleží na vytížení konkrétní pobočky a zda přijdete hned ráno. Běžné čištění je pak hotové většinou do 4 pracovních dnů.

 

Ceník

Typ fotoaparátu / čipu Cena standard Cena expres
APS-C, micro 4/3 690,- 890,-
FULL-FRAME 890,- 1090,-
NIKON s vyplněným poukazem na čištění ZDARMA 300,-

Čistíme značky Canon, Nikon, Sony, FujiFilm, Pentax, Olympus, Samsung 

 

TERMÍNY

Odběrní místo Termín standard Termín expres
AZ FOTO Brno Solniční 4 dny 2 den
AZ FOTO Brno Zvonařka 4 dny  1 den
AZ FOTO Brno Letmo
6 dnů 3 dny

 Prodejny AZ FOTO


Diskuze


Do diskuze mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé.
POTŘEBUJETE PORADIT? 
?
X