Závěrka

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Závěrka je zařízení regulující dobu osvitu CCD, CMOS čipu, nebo u analogových aparátů plochy filmu, a tím i reguluje množství světla dopadlého na část snímající obraz. Normálně se používají centrální závěrky integrované s clonou (kompaktní aparáty), nebo vertikální štěrbinové lamelové závěrky (zrcadlovky), které umožňují dosáhnout kratších časů. Oba zmiňované typy jsou mechanické, i když mohou mít elektronické řízení. Druhým typem je závěrka elektronická. Zde jsou rozdíly a výhody a nevýhody:

Mechanická závěrka

Klasická mechanická závěrka není až tak častým jevem mezi digitálními fotoaparáty. Mechanická závěrka je přesná na expozici a pokud se otevře, tak světlo dopadá na světločivnou součást prakticky okamžitě a tato světločivná část (CCD čip, CMOS čip, film) je ihned schopna plné recepce a je na vrcholu svých světločivných schopností. Ovšem výroba mechanické závěrky pro kratší časy je poměrně složitá a drahá a tak se dosti často používá v digitálních fotoaparátech v kombinaci se závěrkou elektronickou.


Elektronická závěrka

Digitální fotoaparáty přinesly do světa fotografie nový typ závěrky, totiž závěrku čistě elektronickou. Pokud byste digitál s elektronickou závěrkou rozmontovali, tak byste jí mezi součástkami hledali marně. Jedná se o digitální program vestavěný v některém paměťovém čipu. Funguje naprosto jednoduše, na počátku expozice se prostě zapne CCD nebo CMOS čip, sejme obraz, který na něj celou doby dopadá, a pak se zase vypne. Velikou výhodou je to, že takto lze velmi levně dosáhnout extrémě krátkých časů (i přes 1/10.000 s).

Systém je to levný a spolehlivý a tak téměř všechny levnější digitální fotoaparáty jej používají. U většiny modelů se setkáváme s kombinací mechanická závěrka (delší a střední časy) a elektronická závěrka (krátké a velmi krátké časy), nebo také pouze jen s elektronickou závěrkou.

Závěrka


Závěrka


Zařízení fotoaparátu jenž pomocí změny doby osvitu světločivného čipu reguluje množství dopadajícího světla.
obrázek není k dispozici
zavřít