Bajonet

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Bajonet je část fotoaparátu jenž se vyskytuje pouze na jednookých zrcadlovkách a kompatech s výměnnými objektivy. Bajonet je zařízení jenž slouží pro uchycení objektivu k tělu fotoaparátu. Takovéto uchycení musí být samozřejmě dostatečně pevné neboť větší objektivy jsou dosti hmotné. Proto se až na výjimky vyrábí z kovu a je napojeno přímo na skelet těla fotoaparátu. Bajonet musí také zajistit nejen mechanické uchycení, ale také komunikaci mezi tělem fotoaparátu a objektivem. K tomu slouží řada kontaktů umístěných vesměs v oblouku na spodní či vrchní straně bajonetu.

Každý výrobce fotoaparátů má vlastní systém bajonetového uchycení. Tyto systémy nejsou navzájem kompatibilní a proto nelze používat objektivy jedné značny na tělech značky jiné (např. objektiv Canon na těle Nikon). Existují ale i výjimky o nichž si povíme níže v přehledu bajonetů. Aby toho nebylo málo, drtivá většina výrobců nemá pouze jeden bajonet, ale hned několik. Přinejmenším starý a nový či analogový a digitální. Při koupi objekivu je proto třeba dát bedlivý pozor, zdali je objektiv vhodný pro Váš fotoaparát.

4/3 system

Otevřený formát bajonetu a celého způsobu umístění snímacího čipu a zrcátkové komory. U zrodu tohoto bajonetového systému stál Olympus a v současné době je používán nejen Olympusem, ale i Panasonicem (objektivy 4/3 Olympus a Panasonic jsou tak až na zvláštní funkce kompatibilní). Z ostatních výrobců vyrábí objektivy pro bajonet 4/3 například Sigma. Přepočtový koeficient na kinofilm je u 4/3 systému 2x.

Micro 4/3 system

Zmenšená verze otevřeného formátu 4/3 uvedená Olympusem a Panasonicem. Objektivy micro 4/3 jsou menší a lehčí, těla fotoaparátů postrádají zrcátko a optický hledáček a používají pouze živý náhled na LCD panelu. To jim umožňuje značně zmenšit rozměry a hmotnost. Objektivy 4/3 systému jsou s adaptérem zpětně kompatibilní s těly fotoaparátů micro 4/3. Objektivy micro 4/3 nejsou kompatibilní s těly fotoaparátů systému 4/3.

Olympus OM

Starý analogový bajonet používaný Olympusem pro řadu zrcadlovek OM a objektivů Zuiko. Již se nevyrábí.

Canon EF

Klasický současný bajonet firmy Canon. Objektivy bajonetu EF-S nejsou zpětně kompatibilní s těly s bajonetem EF. Nasadit je sice lze, ale dochází k ořezu zorného pole.

Canon EF-S

Digitální bajonet firmy Canon jenž je uzpůsoben použití objektivů určených pouze pro digitální zrcadlovky s čipy velikosti APS-C. Objektivy EF jsou zpětně kompatibilní s těly s bajonetem EF-S s přepočtovým koeficientem na kinofilm 1.5-1.6x.

Canon FD

Starý analogový bajonet firmy Canon. Již se nevyrábí.

Minolta AF

Původní bajonet firmy Minolta jenž převzala Sony a mírně jej zdokonalila. Bajonet byl určen jak pro analogové tak pro digitální objektivy. Již se nevyrábí.

Minolta MD

Starý analogový bajonet firmy Minolta. Již se nevyrábí.

Minolta Nuvis

Experimentální zmenšený bajonet firmy Minolta určený pro řadu zmenšených objektivů systému Nuvis pracující se zmenšeným formátem filmu, tzv. APS (Advanced Photo System) filmem.

Sony AF

Současný digitální bajonet firmy Sony. Je zpětně kompatibilní s objektivy Minolta AF.

Pentax K

Starý analogový bajonet firmy Pentax. Již se nevyrábí.

Pentax K-AF a K-AF2

K-AF2 je současným bajonetem firmy Pentax a Samsung. Je určen jak pro analogové objektivy tak pro digitální. Těla s K-AF2 bajonetem jsou kompatibilní s objektivy K i K-AF.

Nikon F

Jediný bajonet firmy Nikon, Nikon je jediná firma, která nikdy nezměnila svůj bajonet. V omezené míře je tak možné použít libovolný objektiv Nikon na libovolné tělo Nikon. Podmínkou je kompatibilita ovládání, neboť nové amatérské objektivy Nikon již nemají mechanické nastavení clony na objektivu jenž je u starých těl vyžadováno. Bajonet Nikon F svého času využívala i těla Kodak a Fujifilm.

Sigma

Méně rozšířený bajonet používaný firmou Sigma. Určený jak pro analogové tak pro digitální objektivy.

Existují ovšem i výrobci specializující se na výrobu objektivů pro těla jiných značek. Nejznámější jsou zejména firmy Sigma a Tamron. Jeden a tentýž objektiv je poté možno od těchto firem zakoupit ve variacích pro různé bajonety, např. pro Canon EF, Nikon F, 4/3 atd...

Samostanou kapitolou je kompatibilita analogových a digitálních objektivů na analogová a digitální těla. O této problematice se dozvíte více v části Objektiv.

Bajonet


Bajonet


Část jednookých zrcadlovek jenž slouží k uchycení objektivu na tělo fotoaparátu.
0
Pohled na tělo s bajonetem Canon EF-S.
1
Objektivová část bajonetu Pentax K.
2
Objektivová část bajonetu Nikon F.
3
Pohled na tělo s bajonetem Sony AF.
zavřít