Příprava dat pro minilab

Jak připravit data pro zhotovení fotografií na digitálním minilabu. Tyto informace jsou určeny pro Vás a budou Vám nápomocny při přípravě souborů k tisku na našich digitálních minilabech tak, aby u nás zhotovené fotografie co nejvíce odpovídaly Vašim představám.

Náš nejnovější minilab Noritsu QLS-3701 HD umístěný na prodejně Brno Solniční má rozlišení 320 dpi. Ostatní náše minilaby Frontier 340 a Noritsu QSS-3211 DLS používají lineární laserový osvit s rozlišením 300 dpi. Tato technologie je neporovnatelně kvalitnější než u běžných tiskáren, kde je toto rozlišení pro tisk fotografií nedostatečné.

Z důvodu rozdílného rozlišení a výrobců našich minilabů jsou různé i optimální rozlišení a barevné profily pro tyto minilaby. Pro zobrazení detailních informací si prosím zvolte jeden z našich minilabů níže.

Výběr minilabu


Z důvodu rozdílného rozlišení a výrobců našich minilabů jsou různé i optimální rozlišení a barevné profily pro tyto minilaby. Pro zobrazení detailních informací si prosím zvolte jeden z našich minilabů níže.

Barevný profil


barevné korekce Před zahájením práce, nebo jakékoliv barevné úpravy snímků, je dobré si nejprve zkalibrovat (barevně nastavit) monitor.

Pro přesné nastavení barev všech našich minilabů Vám doporučujeme vyzvednout si v naší laboratoři kalibrační fotografii (samozřejmě zdarma) a upravit zobrazení monitoru podle ní. Tím budete mít jistotu, že výsledné fotografie budou odpovídat Vašemu záměru. V případě potíží s instalací barevného profilu kontaktujte výrobce, popřípadě dodavatele Vašeho PC. Při změně barevného podání fota, nebo před jeho jakoukoliv editací, je dobré si předem zálohovat původní soubor. Při práci nepoužívejte jiný barevný profil!

POZOR! Některé grafické editory můžou mít nastaveny jiný profil, než jaký používá monitor.

Pokud si tedy snímky dle svého citu sami barevně a denzitně (jas) upravíte, potom při zadávání zakázky požadujte zhotovení fotografií bez korekcí. Tímto krokem budou výsledné obrázky přesně podle Vás. Samozřejmě můžete barevné úpravy nechat na laboratoři, pak je nutné požadovat foto s korekcí (běžná volba).

Kalibrační foto Stáhnout
Použijte současně s vytištěnou kalibrační fotografií pro srovnání podání JPEG obrázku na monitoru a na papíře.
ZIP 255 kB

Velikost fotografií


V této části se dozvíme, jak si přesně připravit velikost snímku,aby nedošlo k nechtěnému ořezu. Jak již víme, stroj tiskne snímky v rozlišení 300 či 320 dpi podle typu minilabu. Tyto hustoty bodů budeme tedy používat při práci i my.

Digitální minilab při osvitu fotografie 10x15 (10.2x15.2) pracuje se souborem o velikosti 10.4x15.4 cm při 300/320/640 dpi (dle minilabu). Přebytečné 2 mm (u větších formátů 3 mm) slouží jako tolerance pro transport papíru před osvitem (tzv. technologický ořez jenž je neovlivnitelný, nutný a neodstranitelný). To pro nás znamená, že při přípravě fota 10x15 (skutečná velikost fotky je 10.2x15.2 cm) si nastavíme velikost 10.4x15.4 cm (tj. 1818 x 1228 pix). V níže uvedené tabulce najdeme potřebné informace o velikosti fotografií.

Vždy je lepší pracovat s rozlišením přímo v pixelech nežli neustále zbytečně přepočítávat rozměry v mm pomocí dpi. Tak se vyvarujete zbytečných chyb a nedorozumění.

Pro zobrazení údajů si prosím nejprve vyberte konkrétní minilab výše
Formát Povrch Skutečná velikost Připravovaná velikost Rozlišení Minimální doporučené rozlišení
Pro zobrazení údajů si prosím nejprve vyberte konkrétní minilab výše.

Způsob kompozice


s ořezem nebo plný formát Pokud si velikost souboru nenastavíme sami, stroj to samozřejmě dle vybrané velikosti fotky udělá za nás. Jen je potřeba vědět, že záběry z digitálního fotoaparátu mají jiný poměr stran a tak musíme počítat s nutným ořezem. Tomuto ořezu se můžeme vyhnout, ale na fotografii budou po stranách bílé pruhy. Jestli tedy budeme chtít foto bez ořezu, je nutné při zadávání zakázky požadovat plný formát.

bez přepočtu Můžeme si také připravit snímek v jiné velikosti než nám nabízí rozměry papíru. Např. 7x10 cm. Jen si nesmíme zapomenout nastavit v našem grafickém editoru hustotu 300 či 320 dpi podle minilabu. Potom musíme při zadávání zakázky vybrat nejbližší větší rozměr fotografie a požadovat tisk na tento typ papíru bez změny velikosti - bez přepočtu. Na výsledné fotografii bude námi připravený soubor vytištěn uprostřed a zbytek papíru bude bílý.

Uložení dat


Připravené soubory ukládáme ve formátu JPEG (přípona jpg či jpeg). Je to sice ztrátový formát, ale při použití menšího kompresního poměru (stupně 10, 11 a 12 v Adobe Photoshopu) má soubor na svoji velikost velmi dobrou kvalitu a výsledná fotografie je nerozeznatelná od fotografie zhotovené z formátu TIF či BMP.

Tyto formáty použijeme pro předtiskové a archivační účely. Pro práci se soubory z digitálních fotoaparátů a domácích skenerů je nejvýhodnější formát JPEG. Při ukládání je nutné, aby byl zvolen jeden ze dvou režimů podle použitého typu souboru:

JPEG soubory 8 bitů na kanál - 24 bit barevná hloubka
TIFF soubory IBM PC bez LZW komprese
Vytvoření fotografií z jiných formátů (např. PSD, PCD, BMP, RAW,...) je nabízeno jako zpoplatněná služba.

Soubory je možné nahrát na tyto nosiče:

CD/DVD
CD-R, CD-RW, DVD+/-R, DVD+/-RW
paměťové karty
Všechny typy paměťových karet
USB flash
USB Flash disk, USB HDD
Online
Zaslat online

Objednání zakázky


A nyní jsme se dostali k té nejjednodušší části. Fotografie si můžeme objednat osobně na prodejně vybavené minilabem, či příslušná data zanechat na některé naší sběrně. Podrobné údaje a seznam sběren k jednotlivým minilabům naleznete v sekci digitální minilaby u každého minilabu.

Pokud máme dobré a rychlé připojení k internetu a již nepotřebujeme nic ujasnit, lze na těchto stránkách též využít on-line sběrny fotoprací.

Zhotovené fotky si vyzvedneme na vybrané prodejně, která slouží i jako sběrna pro daný minilab. Zakázku lze též zaslat poštou na dobírku. Jen si musíme k ceně zakázky přičíst poštovné + balné a je nutno počítat s menším zpožděním dodání zakázky.

zavřít