Zrcátko

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Součást hledáčkového a měřícího systému jednookých zrcadlovek. Zrcátko primárně slouží k odklonění obrazu snímaného objektivem do TTL hledáčku. V okamžiku expozice se zrcátko sklápí (většinou nahoru) a tím dovolí obrazu dopadnout na závěrku a posléze na svtločivný čip.

Samotné zrcátko není jen jednoduchý kousek sklíčka ale propracované a velmi přesné zařízení. Zrcátka jsou vyráběna z optického skla nejvyšší kvality s napařenou stříbrnou vrstvou pro co nejdokonalejší odrazivost. Tato napařená vrstva ovšem není všude stejná a ani optické vlastnosti zrcátka nejsou po celém povrchu zrcátka stejné. V některých místech je zrcátko polopropustné (tj. odrazí část dopadlého světla a část propustí) a v některých oblastech je propustné zcela. Tato polopropustná a propustná "okénka" slouží jako vstupy pro senzory zaostřování a měření osvitu scény. Jak ostření, tak první měření scény je totiž prováděno se sklopeným zrcátkem.

U většiny modelů digitálnícg zrcadlovek je možné zapnout program pro tzv. vynucené zdvižení zrcátka. Tento program přijde vhod při extrémních expozicích jako například makrofotografie či snímání noční oblohy. I nepatrný pohyb zrcátka při rychlém sklopení před expozicí totiž může fotoaparát na stativu nežádoucím způsobem rozhýbat a tím znížit ostrost dlouhodobé expozice. Proto je možné zrcátko pomocí tohoto programu zdvihnout předem (pak pochopitelně není žádný obraz v hledáčku), nechat aparát se ustálit na stativu a exponovat pomocí dálkové spouště.

Zrcátko


Zrcátko


Součást hledáčkového systému jednookých zrcadlovek. Odráží zachycený obraz scény dále směrem k hledáčku.
obrázek není k dispozici
zavřít