Vyrovnávací paměť

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Vyrovnávací paměť, neboli cache, neslouží k trvalé úschově dat, slouží pouze k jejich dočasné úschově před finálním zapsáním na paměťové médium (karty SD, xD, CF, MS atd..). Zápis dat na takovéto paměťové médium je totiž relativně pomalá činnost, proto pokud chceme fotografovat bez pauz pro zápis snímku na kartu, je dobré mít v aparátu vestavěnou výkonnou a velkou vyrovnávací paměť. U většiny běžných činností ovšem v současné době stačí velmi rychlá paměťová karta a nejsme příliš omezováni. Ovšem u speciálních činností, jako například snímání 6 Mpix snímků při rychlosti 60 sn/sec (například Casio Exilim EX-F1) je vyrovnávací paměť naprostou nezbytností.

Poté co je obrazová informace přepočítána do některého obrazového formátu pomocí procesorů pro zpracování obrazu, tak se zapíše do relativně malé, drahé, ale velmi rychlé vyrovnávací paměti. Pokud je ve vyrovnávací paměti ještě místo, tak můžeme ihned fotit dál. To je zejména žádoucí při kontinuálním snímání (série snímků). Některé modely zaměřené na rychlost snímání či profesiionální modely mají 512 MB či dokonce 1 GB vyrovnávací paměti.

Až se cache zaplní, nebo když má fotoaparát chvíli klidu, tak postupně zapisuje snímky z cache na kartu. Není možné, aby se do vyrovnávací paměti ukládaly a zároveň se z ní odebíraly snímky. Když je vyrovnávací paměť zaplněna, tak si stejně budeme muset počkat na zápis obsahu na paměťovou kartu. Proto se v technických datech digitálního fotoaparátu udává nejenom, kolik zvládne snímků za vteřinu, ale i kolik jich může udělat celkem při tom a tom formátu a tom a tom rozlišení. Z tohoto údaje pak lze vypočítat přibližnou velikost cache, neboť tou se skoro nikdo až na výjimky nechlubí.

U dražších aparátů se vyskytuje cache 64 MB a více, obvyklá velikost se pohybuje okolo 16-64 MB a u levnějších digitálních fotoaparátů dokonce chybí úplně. Zajímavostí je již historický Olympus Camedia E-100 RS, který měl navíc speciální funkci, která umožňovala přerušit zápis snímků z cache na kartu a ihned tak začít fotit, aby vám neunikl nějaký důležitý moment. Při použití této funkce byly ovšem ztraceny všechny snímky, které se nestihly zapsat z cache na kartu.

Vyrovnávací paměť


Vyrovnávací paměť


Velmi rychlá integrovaná paměť fotoaparátu jenž slouží jako mezizásobník pro data a snímky před uložením na paměťovou kartu.
obrázek není k dispozici
zavřít