Skelet

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Každý typ digitálního fotoaparátu je svým způsobem jedinečný, ale lze vypozorovat několik hlavních znaků co se do konstrukce týče. První z nich je tvar:

Kvádr

ukázka Díky miniaturizaci použitých komponent, a nepřítomnosti rozměrově velikého kinofilmu, monou být digitální fotoaparáty značně menší nežli analogové přístroje. Tvar kvádru, případně kvádru s vyčnívajícím zasunovatelným objektivem je proto velmi oblíbený obvzláště u menších přístrojů. Takovýto přístroj se drží size o trochu hůře nežli ergonomicky tvarovaný model, ale zase jeho skladnost je neuvěřitelná a dá se zasunou např. do kapsičky u košile.


Digitální placičky

ukázka Fotoaparáty s interním periskopovým objektivem a většinou s velkým LCD panelem a velmi malou tloušťkou. Až na výjimky se jedná o stylové modely pro běžné rodinné fotografie. Tento tvar je zejména oblíbený u žen.


Ergonomický tvar

ukázka Tradičnější tvar pro pohodlné držení aparátu je častější u středních a větších digitálních fotoaparátů. Je pohodlnější pro držení a pokud je rozmístění ovládácích prvků dobře volené, lze jej ovládat i jednou rukou. Díky větší velikosti prostoru v rukojeti aparátu jsou často tyto modely vybaveny prostorem pro výměnné baterie, nebo výkonnějšími akumulátory nežli jejich hranatí kolegové.


Neobvyklé tvary

ukázka Snad každá firma alespoň jednou podlehne jakémusi pokušení a vyrobí fotoaparát, která má tvar, jaký se dosud nikdo neodvážil použít. Přístup zákazníků k takovýmto modelům je většinou velmi opatrný a proto se tyto aparáty nevyskytují až tak často. Příkladem může být Nikon Coolpix S4, OLympus Mju Mini Digital S, nebo Pentax Optio MX4 a Optio X.


Z jiných hledisek se jedná čistě o estetickou volbu každého člověka. Zajímavější je dělení skeletu co se do použitých materiálů týče:

Celoplastové aparáty

ukázka Celoplastové modely jsou většinou levnější a menší typy aparátů. Obecně jsou díky použitým materiálům velice lehké a přitom pružné a celkem odolné. Pokud ovšem takovýto aparát pustíte z rukou na kamennou podlahu, musíte počítat s tím, že se přinejmenším naštípne. Výhodné jsou tam kde jde především o váhu, nebo o nízkou cenu. Většinou se jedná o základní modely.


S vyztuženou kostrou

ukázka Asi nejčastější aparáty střední a vyšší třídy a prakticky všechny jednooké zrcadlovky. Takovýto aparát má pod plastovým či pogumovaným povrchem skrytu kostru z nějakého odolného kovu, ať se již jedná o nerezovou ocel, hliník, dural nebo hořčíkovou skořepinu u profesionálních modelů. Takovéto aparáty jsou odolnější na náraz a spíše než zničíte kostru přístroje vypoví službu nějaký vnitřní element.


Celokovové

ukázka Poslední skupinu tvoří aparáty s celokovovým trupem, většinou již nepotaženým a tvořícím tak nenapodobitelný vzhled kovových šperků. Často se tento typ kombinuje s tvarem kvádru či placičky, pro které se skutečně velmi hodí. Takovýto aparát je nejenom velmi odolný, ale je také vkusným doplňkem, což ocení zejména ženy.


Skelet


Skelet


Kostra či skořepina těla fotoaparátu, základ jenž určuje pevnost a mechanickou odolnost fotoaparátu.
0
Fotoaparát typu "kvádr", Canon Digital Ixus 90 IS.
1
Fotoaparát typu "placička", Nikon Coolpix S9.
2
Fotoaparát s ergonomickým tvarem, Panasonic Lumix DMC-FZ28.
3
Fotoaparát neobvyklého tvaru, Canon PowerShot TX1
4
Celoplastový model, Olympus FE-170.
5
Model s vnitřní kostrou, Canon EOS 40 D.
6
Celokovový model, Canon Digital Ixus 970 IS.
7
Vnitřní skelet z hořčíkové slitiny modelu Nikon D2 H.
8
Vnitřní skelet z duralu modelu Nikon D200.
zavřít