Protiprachová ochrana

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

S příchodem digitálních jednookých zrcadlovek vyvstal i nový problém. A to pronikání prachu při výměně objektivů do prostoru zrcátka, závěrky a posléze světločivného čipu. Prach díky kladnému náboji má tendenci se usazovat na záporněji nabitém světločivném čipu. To samozřejmě dramaticky snižuje kvalitu záběru - prachové zrno se zobrazuje na všech snímcích jako lokální jasový i geometrický defekt obrazu.

Starší jednooké zrcadlovky problém prakticky neřeší a proto je s nimi nutné čas od času navštívit servisní středisko a nechat čip vyčistit. Nebo je možné čip vyčistit podomácku se zakoupenou speciální čistící sadou.

Prvním výrobcem, který začal aktivně bojovat s prachem na čipu byl Olympus. Toto řešení Olympusu je dodnes bráno jako nejúčinnější. Je řešeno pomocí předsazeného skleněného low-pass filtru těsně před vlastním čipem. V okamžiku zapnutí fotoaparátu je toto sklíčko rozvibrováno na frekvenci ultrazvuku což usazený prach doslova vystřelí z povrchu sklíčka. Prach poté volně spadne na připravenou adhezní plošku kde napevno ulpí. A filtr je opět čistý.

V současné době integrují nejrůznější řešení ochrany čipu proti prachu všichni výrobci. Často se lze setkat, že je protiprachový systém zkombinován s optickou stabilizací pomocí pohybu čipu. Chvějící se snímací čip s připevněným filtrem pak uvolňuje usazený prach na filtru. Vibrace produkované systémem pro stabilizaci obrazu jsou ovšem nižších frekvencí nežli jakých dosahuje ultrazvuková ochrana a tudíž je tato ochrana o trochu méně účinná.

Nikon doplňuje u svých zrcadlovek ochranu proti prachu systémem kontroly toku vzduchu v prostoru zrcátka a čipu. Canon zase navíc používá speciální materiály jenž ani po dlouhodobém používání neuvolňují prach.

Protiprachová ochrana


Protiprachová ochrana


Systém ochrany snímacího čipu proti prachu jenž proniká do jednookých zrcadlovek při výměně objektivů.
0
Takto se projevuje prach usazený na snímacím čipu.
1
Schéma protiprachové ochrany Canon EOS 1 D Mark III.
2
Jednotka protiprachové ochrany Canon EOS 1 D Mark III.
zavřít