Paměťové karty

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Snímky, videosekvence a další data se u digitálního fotoaparátů ukládají na paměťové médium. Tuto úlohu v současných modelech plní paměťové karty nejrůznějších formátů. Často je též fotoaparát vybaven i interní pamětí, ale ta je ve většině případů pouze velmi malé a tudíž nepoužitelné kapacity (např. 15 MB u 10 Mpix přístroje, tj na 1-2 snímky). Jedná se o trik výrobců jak zlevnit náklady a cenu modelu - u fotoaparátů s integrovanou pamětí nemusí být součástí balení paměťová karta (jenž je dražší) a fotoaparát jako takový stejně musí mít vnitřní flash paměť ve které si uchovává svůj firmware. Stačí nezaplněný zbytek této paměti chytře využít a je to.

Pokud vás zajímá, kolik snímků se vejde na kartu, tak vězte, že tento údaj záleží na rozlišení snímku, formátu, stupni komprese, kapacitě paměťové karty a dokonce na samotném záběru. Údaje jsou uvedeny ve specifikacích jednotlivých fotoaparátů (pokud jsou známy).

Všechny dražší modely už mají alespoň jedno výměnné paměťové médium. Těchto médií je množství druhů, které se liší jak maximální kapacitou, způsobem záznamu, tak i cenou za 1 GB. Zde je jejich přehled:

SD a SDHC - Sedure Digital (HC)

ukázka SecureDigital, zkráceně SD karty jsou dnes jedny z nejrozšířenějších a nejuniverzálnějších paměťových karet. Lze je použít nejen v digitálních aparátech pestré škály výrobců, ale i v digitálních diktafonech, MP3 přehrávačích, PDA, digitálních videokamerách a jiných digitálních hračičkách. Obecně se jedná o kartu, která si postupně vydobila dominantní postavení mezi digitálními aparáty všech tříd kromě profesionálních modelů kde stále kralují karty CompactFlash.

SD karta je jedna z nejmenších a nejlehčích karet. Z běžně používaných karet jí co do velikosti předčí jen XD karta a redukované paměťové karty. Velikost SD karty je 24 x 32 x 2 mm. S okolím komunikuje pomocí 9 konektorů a jedná se o paměťovou kartu s integrovaným řadičem, takže můžeme najít i SD karty fungující jako Wi-Fi karta. Raritou není ani SD karta s integrovaným USB řadičem a konektorem - takovou kartu lze přímo zapojit do USB portu počítače takže se chová jako USB flashdisk.

Tyto karty navazují na paměťové karty Multimedia, po kterých zdědily tvar a skoro přesně i velikost. Vnitřní architektura však doznala změn - navenek se projevují vyšší kapacitou (technologický strop je 2 GB), vyšší rychlostí a vyšší bezpečností. Ta je zajištěna jak možností uzamčení karty pomocí posuvného jezdce, tak nabízí možnost ochrany autorských práv v souladu se standartem SDMI (Secure Digital Music Initiative). Jsou totiž vybaveny flash pamětí ve které může být informace o maximálním počtu povolených kopií dat na kartě uložených.

2 GB je v dnešní době již poněkud nedostatečná kapacita a proto byla specifikace SD karet rozšířena o další navazujícít typ - SDHC. Karty SDHC jsou shodné s kartami SD, ale nabízejí mnohem větší kapacitu (až 128 MB). V současné době lze zakoupit karty o kapacitě 32 GB. SDHC karty jsou zpětně kompatibilní s SD kartami - tj. SD karty je možné používat ve všech přístrojích podporujících SDHC karty. Opačná kompatibilita ovšem není, SDHC karta v přístroji určeném pouze pro SD karty nefunguje.

Podobně jako u karet CompactFlash se i SD karty vyrábějí v několika rychlostech. Rychlostní stupnice je udávána v násobcích 150 kB/sec, stejně jako u CD a DVD mechanik. Ovšem vždy se jedná o rychlosti teoretické - prakticky dosažitelné ryclosti jsou okolo 60 - 80% této rychlosti. Rychlejší kartu potřebujete např. v případě použití neomezené videosekvence aparátu.

Přední výrobci SD a SDHC karet jsou sdruženy ve společném konsorciu SD karet. Jedním z výsledků této spolupráce je jednotná stupnice značení rychlostí paměťových karet do tzv rychlostních tříd (classes). Pakliže je paměťová karta klasifikována jako class 2 znamená to, že rychlost zápisu na tuto kartu nikdy nepoklesne pod 2 MB/sec. O maximální rychlosti karty se neříká nic, ovšem ta je značně proměnlivá (je vyšší u menších souborů například). V současné době existují tři rychlostní třídy, class 2, 4 a class 6.

SD karty mohou být teoreticky kompatibilní s kartami Multimedia. Ale - ale je nutné, aby tuto kompatibilitu podporoval i přístroj v němž má být karta použita. Takže se setkáváme s množstvím aparátů pro jak karty SD tak karty MMC, ale na druhou stranu jsou aparáty, které s MMC kartami nefungují, ale s SD ano.


mini SD - mini Secure Digital

ukázka Mini SecureDigital, zkráceně mini-SD karty jsou odvozeným formátem karet SD a SDHC. Jedná se zkutečně pouze o fyzickou zmenšeninu této karty s maximální teoretickou kapacitou 4 GB.

Mini SD karta má rozměry pouhých 20 x 21.5 x 1.4 mm. A vzhledem k tomu, že je zpětně kompatibilní lze pomocí speciálního adaptéru zredukovat na velikost klasické karty SD. Použití této karty v digitální fotografii je zatím minimální, spíše se začíná uchycovat mezi mobilními telefony s nejrůznějšími integrovanými udělátky jako jsou MP3 přehrávače a fotoaparáty.

Vzhledem k masivnímu rozšíření karet micro SD a micro SDHC je tento formát opouštěn a u stávajících přístrojů na mini SD karty jsou karty nahrazovány kartami micro SD s patřičným adaptérem.


micro SD - micro Secure Digital, dříve TransFlash

ukázka Novinka roku 2004 - jedná se o prozatím nejmenší výměnnou paměťovou kartu. Je skutečně miniaturní - 15 x 11 x 1 mm ji skutečně činí bezkonkurenčně titěrnou. Pokud to takhle půjde dále, budeme pro výměnu paměťové karty potřebovat pinzetu, lupu a roušku, abychom jí nevdechli.

Karta je odvozena od paměťových karet SD a SDHC a podobně se vyskytuje v nízkokapacitní verzi micro SD a vysokokapacitní verzi micro SDHC. Současná maximální kapacita je 8 GB. Karty lze pomocí redukcí zvětšit na velikost mini SD i SD karet.

Olympus vědom si značných nedostatků jeho paměťových karet XD u nových modelů řady Mju dodává i redukci jenž umožňuje micro SD karty používat na místo karet XD. Tato redukce se bohužel nedá zakoupit zvlášť a nelze ji použít u všech modelů, ale pouze u modelů Mju s rozšířeným slotem pro paměťové karty (redukce je o trochu tlustší než XD karta).


CF - Compact Flash

ukázka CompactFlash jsou jedny z nejstarších a nejlépe navržených paměťových karet. V současné době není problém sehnat tyto karty o kapacitě 32 GB. I proto jsou uznávaným standardem pro polo-profi a profi modely digitálních fotoaparátů. I firmy, které v běžných modelech aparátů používají zcela jiné paměťové karty dávají do svých vyspělejších modelů sloty na CompactFlash karty. Například Canon, Nikon, Sony a Olympus.

CompactFlash karta má celou řadu výhod, nejprve jmenujme snadnou dostupnost a velké rozšíření, univerzálnost, velkou kapacitu (technologický strop 128 GB), velkou rychlost zápisu a čtení, robustní tělo a v neposlední řadě i integrovaný řadič - CF karta se propojuje se zařízením pomocí sběrnice. Ta má sice 50 pinů, ale zato umožňuje do těla karty zabudovávat místo paměti nejrůznější jiná zařízení jako např. síťovou kartu, zvukovou kartu, Wi-Fi kartu a mnoho dalších zařízení. Toho využijí zejména majitelé notebooků a PDA. Jedinou nevýhodou je její relativně velká velikost oproti ostatním typům paměťových karet.

CompactFlash karty se vyskytují ve dvou variantách - typ I a typ II. Funkčně se mezi sebou nijak neliší. Rozdíl je v tloušťce, typ I má rozměry 43 x 36 x 3.3 mm a typ II má rozměry 43 x 36 x 5 mm. Typ II vznikl jako vysoko kapacitní alternativa k typu I v době, kdy se zdálo, že větší kapacitu nelze do typu I vměstnat. Toto očekávání se nakonec naštěstí nenaplnilo, již máme i 32 GB CF karty typu I. Proto se v současné době již typ II nevyskytuje.

CompactFlash karty také poprvé vnesly na trh několik rychlostí zápisu/čtení na kartu. Právě u tohoto typu paměťových karet se začaly objevovat kapacitně stejné karty od stejného výrobce, které se lišily pouze svou rychlostí. Stupnice rychlostí je shodná se stupnicí rychlostí CD-ROM a DVD mechanik, tj. rychlost 1x odpovídá zhruba 150 kB/sec - rychlosti audio-CD. Dnes jsou již k dostání ultrarychlé karty s rychostí zápisu přes 300x. Je nutné si však uvědomit, že koupí ultrarychlé karty nemusí dojít např. ke zrychlení zápisu snímků z aparátu na kartu - často není limitujícím faktorem ani tak rychlost karty, jako rychlost procesorů a sběrnic v aparátu. Obdobně to platí i u čteček paměťových karet. Minimálně pokud chcete využívat co nejvyšších rychlostí karet, je nutné mít USB 2.0 či FireWire čtečku a samozřejmě i USB 2.0 či FireWire port na svém PC. I tak výrobcem udávaná rychlost je v praxi nedosažitelná. V nejlepším případě dosáhnete v praxi 60-80% rychlosti udávané výrobcem.


MS - Memory Stick

ukázka MemoryStick jsou tradiční paměťové karty firmy Sony. Sony se svých karet drží doslova jako klíště - vždyť je to také vlastní výrobek, který vyrábějí jen firmy Sony a pečlivě vybraní licencovaní výrobci. Bohužel tomu i odpovídá cena těchto paměťových karet - jedná se spolu s XD kartami o jedny z nejdražších karet.

MemoryStick karty mají velikost 21.5 x 50 x 2.8 mm, 10 konektorů, maximální teoretickou rychlost 2.5 MB/sec a maximální kapacitu 128 MB. To samozřejmě bylo už zoufale málo a tak vznikaly dosti zajímavá řešení. V mezidobí, kdy kapacita MemoryStick karet byla již malá, ale nástupný standard MemoryStick Pro zatím v nedohlednu vnikla karta s názvem MemoryStick Select. Jednalo se vlastně o klasický MemoryStick, do kterého byly vestavěny dvě paměti 128 MB. Protože architektura MemoryStick neumožňovala adresovat více nežli 128 MB, tak bylo nutné na kartu přidat ruční mechanický přepínač. MemoryStick Select 256 MB jsou tak vlastně dvě nezáviské paměťové karty v jednom těle, které se střídají pomocí přepínače o konektory. V praxi pak nafotíte jednu polovinu karty (128 MB), aparát vypnete, vyndáte kartu, přepnete na ní přepínač a fotíte na další druhou (další 128 MB).

Toto nouzové řešení samozřejmě nemohlo vydržet dlouho a uvažovat o kartách např. 1 GB s 8-směrným přepínačem je trošku absurdní. Takže přišel nový standard MemoryStick Pro. S novou adresací, která zdvihla maximální kapacitu na 2 TB (2048 GB). Rychlost vzrostla díky nové architektuře až na teoretických 20 MB/sec. Rozměry MemoryStick Pro zůstaly téměř nezměněny 21.5 x 50 x 2.9 mm. MemoryStick ani MemoryStick pro nemají integrovaný řadič. Všechny karty MemoryStick je možné pomocí přepínače uzamknout proti zápisu.

Vzhledem ke změně vnitřní architektury a adresace je ale MemoryStick Pro zpětně nekompatibilní s MemoryStick kartami. Tj. aparát, který podporuje pouze MemoryStick karty nepřečte memoryStick Pro kartu. Všechny nové aparáty jsou už ale kompatibilní s kartami MemoryStick Pro a i s kartami MemoryStick.

MemoryStick Pro se vyrábějí od kapacity 256 MB výše a nižší kapacity pokrývá standardní MemoryStick. Když už obě karty vypadají stejně, tak aby se lépe odlišovaly jsou jinak barevné - MemoryStick je celý modrý, memoryStick Pro je v různých variacích bílé a černé barvy.

Podobně jako u karet CompactFlash se i MS karty vyrábějí v několika rychlostech. Rychlostní stupnice je udávána v násobcích 150 kB/sec, stejně jako u CD a DVD mechanik. Ovšem vždy se jedná o rychlosti teoretické - prakticky dosažitelné ryclosti jsou okolo 60 - 80% této rychlosti. Rychlejší kartu potřebujete např. v případě použití neomezené videosekvence aparátu.

MemorySticky jsou v rámci Sony naprosto univerzální - nejsou používány jen u digitální aparátů, ale i u jiných zařízení jako videokamery, PDA, mobilní telefony, organizéry, hrací konzole, robopes AIBO apod... Dokonce i jiní výrobci vyrábějí aparáty, které mohou používat mimojiné i paměťové karty MemoryStick. Jako příklad jmenujme KONICA MINOLTA řada Dimage Gxxx.

V současné době jsou původní velké karty Memorystick již nahrazeny zmenšenou verzí MemoryStick Duo a MemoryStick Micro (M2).


MS Duo - Memory Stick Duo

ukázka MemoryStick Duo je zmenšenou verzí klasické paměťové karty SONY - MemoryStick. Velikostí jsou 21.5 x 31 x 2.8 mm, maximální rychlost 2.5 MB/sec a maximální kapacita je 128 MB. Což je samozřejmě dnes již zoufale málo, takže kromě standardních karet MemoryStick Duo tu máme i nový standard MemoryStick Duo Pro - shodné rozměry, ale maximální kapacita 2 TB (2048 GB) a teoretická rychlost až 20 MB/sec. Situace je tak obdobná jako u karet MemoryStick a MemoryStick Pro.

MS PRO karty jsou zpětně kompatibilní se svým větším protěškem, tj. standardní MS Duo s MS a MS Duo Pro s MS Pro. Pomocí speciální redukce lze MS Duo zredukovat na původní velikost MemorySticku a používat jej i v aparátech na MemoryStick / MemoryStick Pro karty. Většinou se karty MS Duo prodávají již rovnou s tímto adaptérem.

MemoryStick Duo Pro ale stejně jako u MemoryStick karet, nejsou zpětně kompatibilní s kartami MemoryStick Duo. Současné aparáty jsou už ale prakticky všechny uzpůsobeny jak na používání MS Duo karet tak i na MS Duo Pro. Nekompatibilita se tak může projevit pouze v případě použití MS Duo Pro karty do staršího zařízení.

MemoryStick Duo Pro se vyrábějí od kapacity 256 MB výše a nižší kapacity pokrývá standardní MemoryStick Duo. Když už obě karty vypadají stejně, tak aby se lépe odlišovaly jsou jinak barevné - MemoryStick Duo je celý modrý, memoryStick Duo Pro je v různých variacích bílé a černé barvy. Použití MS Duo karet je jak v digitální fotografii (SONY řada CyberShot Uxx), tak i v jiných odvětvích, jako jsou MP3 přehrávače a mobilní telefony.


MS Micro - Memory Stick Micro či M2

ukázka Nejnovější přírůstek do rodiny MemoryStickz roku 2006. A také nejmenší - kartička má pouze 15 x 12.5 x 1.2 mm. Maximální teoretická kapacita je 32 GB, maximální současná kapacita je 8 GB. MemoryStick Micro je možné pomocí redukcí zvětšit na velikost MemoryStick Duo i MemoryStick.

Použití MS M2 karet v oblasti digitální fotografie je zatím nepatrné, karta se zatím prosazuje zejména u mobilních telefonů, PDA, MP3 přehrávačů a podobně.


XD - xData

ukázka Celý název zní eXtreme Data, což se zkracuje na xData nebo xD-card. Tato karta je doménou firmy Olympus a v nedávné minulosti i firmy Fujifilm. U posledních modelů fotoaparátů ovšem Olympus konečně ustupuje od používání XD karet a přechází na SDHC karty.

Karta XD je malá a lehká, jedna z nejmenších a nejlehčích ve foto-branži s technologickým stropem 2 GB. To je i její současná maximální kapacita. A tím začíná dlouhý výčet nevýhod tohoto paměťového formátu. XD karty jsou na dnešní dobu nedostatečně kapacitní, nedostatečně rychlé (proto Olympus fotoaparáty nemají videosekvenci v použitelném rozlišení) a navzájem mezi sebou nekompatibilní.

Což je pravděpodobně největší kámen úrazu. V kartách XD bohužel panuje tak trochu zmatek. Existují totiž ve třech nekompatibilních variantách. První variantou je tzv. základní typ, či ty S jenž není na povrchu karty označen žádným případavným písmenem. Tyto karty mají maximální kapacitu 512 MB a objevily se jako první. Velmi trystní je, že se tyto karty již delší dobu nevyrábí a nejdou sehnat a fotoaparáty určené pro tyto karty nejsou kompatibilní s jinými druhy karet. Pokud tedy máte doma starší digitální Olympus na XD karty, chraňte si paměťovou kartu jako oko v hlavě. Jinou už nikdy neseženete.

Druhým typem je kartya XD M s technologickým stropem 2 GB. Tyto karty jsou trochu rychlejší nežli karty S. Ovšem také nejsou kompatibilní se staršími modely digitálních fotoaparátů na XD karty. Jmenovitě se jedná o modely OLYMPUS Camedia C-160, OLYMPUS Camedia C-60, OLYMPUS Mju 410 Digital, OLYMPUS Mju 15 Digital a starší modely. Plně kompatibilní není ani s OLYMPUS Camedia C-770, zde nefunguje režim nahrávání videosekvence v maximálním rozlišení. Výborné modely, které prostě Olympus odsoudil k postupnému vyhození kvůli nemožnosti zakoupení paměťové karty. Karty XD M jsou jediné, které přežily dodnes.

Posledním přírůstkem jsou karty označované XD H jako High speed. Bohužel výrobci neudávají přesné rychlosti karet, pouze se omezují na tvrzení, že jsou 2-3x rychlejší nežli karty standardní a typu M (ovšem stejně je to zoufale málo). Tyto karty poznáte nehen podle písmene H, ale i podle tyrkysového názvu xD-Picture card. Karty XD H opět nejsou kompatibilní se staršími modely fotoaparátů a to stejným způsobem jako karty XD M. Tyto karty se již z neznámého důvodu nevyrábí (patrně technické problémy).

Další zajímavostí je, že si Olympus podržel svou raritu - funkci Panorama integrovanou do paměťové karty. Po SmartMedia - Panorama kartách tak přicházení X-Data - Panorama karty. Takováto karta je označena na konci svého názvu písmenem P.

Karty XD nahradily zastaralé karty SmartMedia. V letech okolo roku 2002 se běžně vyskytovaly hybridní fotoaparáty se sloty jak pro SmartMedia tak pro nové karty X-Data, příkladem může být Olympus Camedia C-730 UltraZoom nebo Olympus Camedia C-5050 Zoom.


MMC - MultiMedia Card

ukázka Multimedia karty, čili zkráceně MMC karty byly dlouho známé zejména jako podpůrné paměťové karty videokamer. Teprve později se začaly prosazovat na půdě digitální fotografie. To bylo zhruba v době, kdy na základě Multimedia karet byla vyvinuta karta SD. Multimedia karty tak delší dobu stagnovaly až se zdálo, že zmizí docela.

Novou krev do žil přineslo až schválení nového standardu MMC 4.0 na jaře 2004. To posunulo jak maximální kapacitu na 4 GB tak i rychlost ze současných 2.5 MB/sec až na teoretických 52 MB/sec. Komerční označení těchto karet je Multimedia Plus a jsou plně kompatibilní se všemi zařízeními pro původní MMC karty.

Multimedia karty mají rozměry 24 x 32 x 1.4 mm. Jsou tedy o 0.6 mm tenčí nežli odvozené karty SD. S okolím komunikují pomocí 7 konektorů a nemají vestavěný řadič, takže jiná zařízení nežli paměťové karty (např. Wi-Fi, či LAN karty) pro konektory MMC neexistují. V současné době jsou i MMC Plus karty již věcí minulosti. SD a SDHC karty zvítězily.


RS-MMC - Reduced MultiMedia Card, MMC Mobile

ukázka Reduced Multimedia, MMC Mobile či RS-MMC karty jsou vnitřní architekturou shodné s kartami Multimedia, ze kterých jsou odvozeny. Jedná se tedy o menší verzi MMC karet o rozměrech 24 x 18 x 1.4 mm a maximální teoretické kapacitě 4 GB. Maximální přenosová rychlost je pouze 2.5 MB/sec, ale po zavedení standardu MMC 4.0 se dá očekávat její zvýšení až na 52 MB/sec.

RS-MMC karty jsou s kartami Multimedia zpětně kompatibilní, a jdou pomocí speciálního "držáku" nastavit na původní velikost karty MMC. Případně lze použít adaptér z RS-MMC karty na kartu MMC. Pak ji lze bez problémů používat i např. v digitálních aparátech určených pro karty SD a MMC.

V současné době se již jedná o mrtvý formát. Na poli miniaturních paměťových karet zvítězila konkurenční karta micro SD.


MD - Microdrive

ukázka Microdrive je vlastně miniaturní harddisk o velikosti CompactFlash karty typu II. Pokud umožňuje digitální fotoaparát používat karty CompactFlast typu II a podporuje Microdrive, tak ho můžete použít. První podmínka je nutná, nikoliv však postačující, jsou aparáty které mohou používat ComactFlash karty typu II, ale nikoliv Microdrive. Výrobcem Microdrivu bylo např. IBM a HITACHI.

V současné době se již tento formát nevyrábí - byl zcela vytlačen vysokokapacitními flash paměťmi jenž jsou odolnější, levnější a méně náchylné k chybám.


SM - Smart Media

ukázka Jsou to malé placaté destičky se zlatým záznamovým polem (podobná technologie jako u telefonních karet). Byly používány výrobci Olympus, Fujifilm a Agfa.

SmartMedia jsou díky odkrytosti záznamového pole značně choulostivější na oděr a statickou elektřinu. Další problém se SmartMedia kartami je kompatibilita. Velmi staré modely digitálních fotoaparátů nejsou schopné přečíst a používat více kapacitní karty. To jakou kartu maximálně váš fotoaparát přečte, máte napsáno v návodu k aparátu, pouze s jednou výjimkou: Pokud váš fotoaparát přečte 64 MB SmartMedia kartu, tak přečte i nejkapacitnější 128 MB SmartMedia kartu (respektive podle vyjádření OLYMPUSu by měl ji přečíst).

Jako raritu můžeme též zmínit redukci z paměťové karty X-Data na kartu SmartMedia. Již sama myšlenka redukovat tlustší kartu na tenčí je zajímavá, a tak i vlastní adaptér vypadá podivně. Nicméně hlavně, že to funguje. Někomu se to i může hodit.

Zajímavostí může být fakt, že SmartMedia karty jsou vlastně dva typy karet. Mladší s napájením 3.3 V, který lze poznat podle toho, že zkosený roh je na pravé straně při pohledu od spodu karty se záznamovým polem navrchu. Druhý typ, který již vymizel dávno měl napájení 5 V a skosený roh byl na levé straně. Na některých starších zařízeních vybavených sloty pro SmartMedia karty, jako termosublimační tiskárna OLYMPUS P-330 NE tak lze nalézt i piktogramy jak vkládat do slotu SmartMedia karty 3.3 V a jak 5 V. SmartMedia karty 5 V jsou dnes již vzácností.


Paměťové karty


Paměťové karty


Volitelné příslušenství sloužící k ukládání snímků a dalších dat pořízených fotoaparátem.
0
Karta SDHC Panasonic 32 GB Class 6.
1
Karta mini SD s adaptérem na velikost SD karty.
2
Karta micro SD s adaptérem na velikost SD karty.
3
Karta CF Transcend 32 GB.
4
Karta Sony MemoryStick Pro 256 MB.
5
Karta Sony MemoryStick Duo Pro 16 GB.
6
Karta Sony MemoryStick Micro 2 GB na s adaptérem.
7
Karta Olympus XD 2 GB M.
8
Karta Multimedia SanDisk 128 MB.
9
Karta MMC Mobile (RS-MMC) 2 GB s adaptérem.
10
Hitachi microdrive 4 GB.
11
Karta SmartMedia SanDisk 64 MB.
zavřít