Ovládání

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Ovládání digitálního aparátu se liší od výrobce k výrobci a dokonce typ od typu. Nejlevnější aparáty mají jenom automatiku bez možností jakéhokoliv zásahu, uživatel si maximálně zvolí rozlišení a režim pro blesk. Trochu dražší modely ze střední a vyšších výkonnostních tříd jsou většinou stále ještě plně automatické, ale již s možnostni korekcí expozice, volby formátu a dalších podpůrných programů. Ale i v této třídě se již objevují modely vybavené jak automatickou expozicí, tak poloautomatickými a manuálním režimem. U kreativních modelů vyšších tříd se poloautomatcké režimy a režim plně manuální považuje za samozřejmost. Stejně tak u jednookých zrcadlovek.

Celou věc ohledně automatické expozice, expozic poloautomatických (předvolba clony a předvolba času) bohužel komplikuje matoucí značení výrobců, kteří i u aparátů vybavených pouze automatickou expozicí rozdělují ovládání na Automatiku, což je automatická expozice bez možnosti zásahu a bez podpůrných funkcí, a Manuální režim, pod kterým označují opět automatickou expozici, ale s možností korekcí expozice, volbou vyvážení bílé barvy a dalších podpůrných programů. Takže pokud se někde dočtete, že uvedený fotoaparát má režim automat a manuál, nemusí to ještě nutně znamenat, že tento aparát umožňuje manuální expozici.

Množství podpůrných funcí samozřejmě roste úměrně s cenou. Pouze jednooké zrcadlovky nabízejí plně mechanické manuální nastavení expozičních hodnot, zaostření a zoomu, u levnějších modelů je možné tyto funkce nastavovat pouze pomocí tlačítek nebo elektronických prstenců. Dokonalejší modely kompaktů pak mají často možnost mechanického nastavování clony a času, někdy i zoomu.

Mezi zajímavosti v ovládání patří modely ovládané dotykovým displejem a modely Samsung řady NV, které jsou ovlácány pomocí řad dotykových tlačítek.

Ovládání


Ovládání


Soustava tlačítek, ovladačů a rotačních koleček sloužící pro ovládání všech funkcí fotoaparátu.
0
Klasické tlačítkové ovládání kompaktních modelů.
1
Ovládání jednooké zrcadlovky.
2
Ovládání pomocí dotykového LCD panelu.
3
Ovládání pomocí řad dotykových senzorů.
zavřít