Napájení

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Napájení je důležitou součástí a parametrem digitálního fotoaparátu. Současné moderní technologie sice velmi snížily spotřebu fotoaparátů a vysokokapacitní Li-Ion akumulátory zvýšily výdrž, ale společně s tím výrobci zmenšují modely a pochopitelně i jejich akumulátory. A to u některých modelů vede zpět k jejich nízké výdrži. Veškeré součané modely mají ovšem výdrž alespoň 80 snímků na jedno nabití akumulátoru.

Výdrž fotoaparátu roste s kapacitou akumulátoru a ta roste spolu s velikostí akumulátoru. Pakliže požadujete maximální možnou výdrž pak je nejlepší volbou jednooká zrcadlovka s případvným bateriovým dílem s několika akumulátory (většinou dvěma).

Napájení fotoaparátů můžeme rozdělit do dvou skupin - na napájení blokovými akumulátory a napájení AA (tužkovými) bateriemi. Napájení pomocí tužkových baterií je v současné době na ústupu a zůstává již jen pouze u profesionálních modelů a velmi levných základních modelů. Všechny ostatní třídy fotoaparátů již přešly na napájení pomocí akumulátorových bloků, nejčastěji Li-Ion akumulátorů.

Li-Ion bloky mají poměrně dlouhou životnost (cca 300-400 nabíjecích cyklů), velmi dobrou kapacitu a nízký vnitřní odpor. V ceně fotoaparátu se vždy nalézá jak akumulátor tak i nabíječka pro tento akumulátor. Někdy je možné akumulátor dobíjet pomocí USB portu při připojení fotoaparátu k počítači. Jindy je nabíječka tvarována jako dokovací kolébka ve které se akumulátor dobíjí uvnitř aparátu. většinou se ovšem jedná o externí zařízení do kterého je nutné akumulátor vložit.

Typů akumulátorů je celkem pět, a všechny jsou navzájem nezáměnné a to platí i o nabíječkách pro jednotlivé typy, pokud se nejedná o multinabíječky podporující více typů akumulátorů.

Ni-Cd - Nikl-Cadmiové

ukázka Nejstarší typ akumulátrů, který je dnes již věcí minulosti. Mají nejmenší kapacitu (zhruba do 900 mAh při velikosti AA) a neblaze prosnuly zejména díky tzv. paměťovému efektu, který postupně akumulátor zahltil nevyužitelnou energií, která se musela před každým nabitím nejprve vybíjet na vybíječkách. V digitálních fotoaparátech tyto baterie nepoužítejte.

Ni-MH - Nikl-Metal Hydridové

ukázka Nejrozšířenější AA akumulátory s minimálním paměťovým efektem. Současná kapacita se pohybuje okolo 2700 mAh při velikosti baterie AA. Toto jsou ideální akumulátory pro digitální fotoaparáty a prakticky večkeré nabíjecí baterie standardních rozměrů (AA, AAA, C, 9V apod..) jsou tohoto typu. Díky masovému rozšíření jsou také poměrně levnou záležitostí. Ni-MH akumulátory mají snížené napětí, například tužkový AA akumulátor nemá napětí 1.5 V ale jen 1.2 V. Digitální fotoaparáty ovšem s touto eventualitou počítají a tento rozdíl ve voltáži se proto vůbec neprojevuje na výkonech přístroje.

Li-Ion - Lithium Iontové

ukázka Nejrozšířenější typ blokového akumulátoru. Pokud digitální fotoaparát používá akumulátor a ne tužkové baterie, pak se z 95% pravděpodobností jedná o Li-Ion akumulátor. Tento typ také má zcela minimalizován paměťový efekt a oproti Ni-MH akumulátorům má podstatně nižší vnitřní odpor, což dovoluje dosáhnout stejného výkonu jako Ni-MH akumulátory při daleko menší kapacitě. Li-Ion akumulátor 2000 mAh tak není střední kapacity, ale jedná se o vysokokapacitní zařízení, naproti tomu Ni-MH akumulátor 2000 mAh je dnes již střední kapacity.

Li-Po - Lithium Polymerové

ukázka Zatím nejpokročilejší a nejdražší ty akumulátoru, který je v digitální technice používán pouze jako napájení profi modelů. Příkladem může být bateriový díl pro OLYMPUS Camedia E-20 P. Výkonově jsou ještě lepší nežli Li-Ion akumulátory.

Alkalické dobíjecí

ukázka Velmi málo časté nabíjecí baterie, které se mohou použít ve všech přístrojích, i když nesnesou snížené napětí 1.2 V Ni-MH akumulátorů. Alkalické dobíjecí baterie mají totiž jako jediný typ akumulátorů napětí také 1.5 V. Bohužel se jedná o akumulátory s dlouhou dobou nabíjení a s nízkou kapacitou, takže pro efektivní využití v digitálním fotoaprátu nepřipadají v ůvahu. Nejznámějším výrobcem je značka Alcava.

Ve všech případech lze ovšem použít síťový adaptér. Ten je buď součástí dodávky, nebo se musí dokoupit zvlášť. V takovémto případě se jeho cena pohybuje od 500,- do 2.600,- Kč. Někdy je tento adaptér zkombinován spolu s nabíječkou akumulátorů (např. u firem Nikon či Canon) jindy je nabíječka již vestavěná v aparátu a tak dobíjíte akumulátor v kameře připojením síťového napáječe (Canon). Vždy ale platí, že je velmi výhodné používat obnovitelné zdroje energie (nabíjecí akumulátory, síťové adaptéry).

Napájení


Napájení


Baterie či akumulátor jenž slouží k napájení všech částí fotoaparátu.
0
Ni-Cd akumulátorový blok pro starší videokamery Sony.
1
Ni-MH AA akumulátor 2600 mAh.
2
Li-Ion akumulátorový blok Li-40B pro Olympus.
3
Li-Po akumulátor pro bateriový díl fotoaparátu Olympus E-20 P.
4
Nabíjecí alkalická AA baterie s voltáží 1.5 V.
zavřít