LCD panel

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Pryč jsou doby, kdy výroba LCD displeje byla drahou a náročnou záležitostí, dnes jsou i levné modely standardně vybavovány velkými displeji, které u většiny modelů dokonce zcela vytlačily klasické průhledové hledáčky. V současné době jsou LCD panely vybavovány nejrůznějšími protislunečními technologiemi, jenž zlepšují jejich čitelnost na přímém slunečním světle. Nezřídkakdy plní dotykový LCD panel i funkci ovládacího prvku fotoaparátu.

U displeje jsou důležité dva údaje. První je jeho velikost, která se udává v palcích nebo centimetrech jako rozměr úhlopříčky. Čím větší displej, tím je i přehlednější, ale jednotlivé pixely jsou více patrné. V současné době je nejběžnější velikostí LCD 6.3, 7.0 a 7.5 cm, často v širokoúhlém provedení. Zatím největší LCD použité u digitálního fotoaparátu měří 9 cm v uhlopříčce.

Druhým údajem LCD panelu je jeho rozlišení, které se udává nejčastěji v kpix (kilopixely = tisíce obrazových bodů). Čím je rozlišení displeje vyšší, tím je i rozlišovací schopnost displeje lepší. Vždy ale platí, že rozlišení displeje je několikrát menší nežli rozlišení pořízených snímků. Proto nelze posoudit detailní ostrost snímku při náhledu na displeji. Většina digitálních fotoaparátů řeší tuto situlaci možností zvětšení té které části snímku a případně i posouváním tohoto výřezu po ploše snímku.

Nejběžnější rozlišení v současné době je 230 kpix. Ovšem u levnějších modelů se stále můžeme setkat i s malými rozlišením 160 kpix i menšími. Objevují se ale i modely s rozlišením displeje okolo 1 Mpix.

Poslední charakteristikou displeje je jeho eventuální pohyblivost. Většina přístrojů se spokojí s displejem napevno přidělaným k zadní straně fotoaparátu, ale jsou i takové výrobky, že jejich displej lze vyklápět nahoru a dolů, což je ideální při fotografování podhledů a nadhledů (např. v davu, přes zeď apod...), a nebo dokonce umožňují i otáčení displeje. Výklopný a otočný LCD panel najdeme většinou u větších kreativních modelů.

Zastavme se ještě u LCD panelů jednookých digitálních zrcadlovek. Jednooká zrcadlovka využívá sofistikovanéo způsobu odklonění objektivem zachyceného světla do hledáčku (ppomocí zrcátka, matnice a hranolu). V takovém případě ovšem není možné používat zadní LCD pro náhled fotografované scény (jako u kompaktů). To je skutečně bolestí jednookých zrcadlovek kterou se snaží řešit nejrůznější tzv. Live View systémy.

Nejjednodušší a nejčastější Live View systém prostě jen zdvihne zrcátko jenž odklání u zrcadlovek obraz do hledáčku a otevře závěrku. Snímací čip je pak využíván jako jakási "kamera" pro přenos obrazu na zadní LCD panel. Pochopitelně v takovém případě je optický TTL hledáček vypnutý. Tento způsob využívá například Olympus, Panasonic a Pentax.

Druhou možností je odklonění obrazu u hranolu fotoaparátu přímo v hledáčku. Při zapnutí systému Live View dojde ke sklonu pomocného zrcátka u hranolu fotoaparátu, jenž odkloní obraz na ppomocný CMOS snímač který obraz sejme a zobrazí na zadním LCD. I v tomto případě je obraz buď v optickém hledáčku nebo na LCD ale ne obojí najednou. Tento způsob využívá například Sony.

Nejdokonalejší, ale také nejdražší způsob vyvinul Olympus. Sofistikovaný hledáčkový systém využívá dvě zrcátka, tři hranoly a ppomocný CMOS snímač. Obraz je odkláněn základním zrcátkem do boku přístroje (zrcátko se tak nesklání nahoru ale do strany) kde je veden soustavou hranolů až k polopropustnému zrcátku jenž obraz rozdělí. Polovinu jasu propustí dále do optického hledáčku a polovinu odrazí na pomocný CMOS čip, který obraz zachytí a zobrazí na zadním LCD. Koncentrační soustava čoček zajistí, že obraz v hledáčku je stále dostatečně jasný a ostrý. Tento způsob tak nevyžaduje žádné přepínání - obraz je možné mít najednou jak v hledáčku tak na LCD. Kromě tří přístrojů Olympus E-300, E-330 a Panasonic Lumix L-1 se ovšem tento systém zřejmě pro konstrukční složitost a cenu již neobjevil.

LCD panel


LCD panel


"Obrazovka" fotoaparátu sloužící pro zobrazení ovládání a pro zobrazení náhledu fotografované scény.
0
Velký dotykový širokoúhlý LCD panel na modelu Sony CyberShot DSC-T70.
1
Zatím největší použité LCD - 9 cm na Samsung Digimax S815 Pro.
2
Takto vypadaly displeje ještě nedávno, Olympus Camedia C-860 L.
3
Výklopný a otočný LCD panel u Canon PowerShot S5 IS.
zavřít