Konektory

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Pro spojení digitálního fotoaparátu s PC potřebujeme většinou kabel a někdy komunikační software, který je vždy součástí balení aparátu. Z hlediska spojení fotoaparátu s dalšími zařízeními jako jsou počítače, televice, tiskárny atd.. můžeme vypozorovat následující možnosti:

USB (Universal Serial Bus)

ukázka Nejčastěji používané spojení, a také jedno z nejrychlejších. USB samo má dvě varianty - starší typ 1.1, který má maximální přenosovou rychlost 12 Mbit/sec, tj. 1.4 MB/sec a novější typ 2.0 (někdy označované USB-HighSpeed), který má maximální přenosovou rychlost 480 Mbit/sec, tj. 57 MB/sec. USB 2.0 je v současnosti standardním komunikačním portem nejen počítačů. USB 2.0 je zpětně kompatibilní se zařízeními pro USB 1.1.

Drobnou nevýhodou je nekompatibilita kabelu. Někteří výrobci jsou chamtiví, a tak používají nestandardní konektory USB kabelu na straně fotoaparátu. Konektor do počítače standartizován být musí (typ A-konektor), tak alespoň změnili konektor na druhé straně kabelu (standartní je B-konektor, či mini-B). Kabely do počítače jsou sice součástí balení fotoaprátu, ale pokud ho ztratíte, tak si musíte koupit nový kabel pouze od té firmy, od které máte digitální fotoaparát. A samozřejmě se většinou nejedná o nikterak levnou záležitost. Většina výrocbů ovšem postupně přešla i na straně fotoaparátu na jednotný stabdard konektoru USB mini B.

Firewire (IEEE-1394)

ukázka Jeden z nejrychlejších, nejdražších a nejméně používaný portů. Používá ho pouze málo fotoaparátů, zejména profesionálních modelů. V současné době je většina základních desek počítačů osazena alespoň jedním firewire konektorem. Pakliže přesto máte počítač bez firewire konektorů, tak je možné dokoupit speciální počítačovou kartu do PCI či PCI-E slotu s těmito porty.

Wi-Fi (IEEE 802.11b/g)

ukázka Bezdrátová vysokofrekvenční komunikace jejíž oblíbenost stále roste. V poslední době se objevuje stále více a více modelů s možností bezdrátového připojení pomocí technologie Wi-Fi. Některé modely fotoaparátů umí fotografie odeslat i po internetu na určenou stránku či na určenou addresu. Případně lze bezdrátový přenos používat jen lokálně, např. z fotoaparátu do lokální sítě či do notebooku.

Prvním aparátem využívajícím této technologie je NIKON D2 H s volitelným Wi-Fi packem. Na počátku roku 2006 jsou to například modely CANON Digital Ixus Wireless, NIKON Coolpix P1 a NIKON Coolpix P2.

Bluetooth

ukázka I bezdrátová komunikace bluetooth byla využívána digitálními fotoaparáty. S modrým zubem integiovaným do fotoaparátu experimentovalo Sony. Ovšem masivní rozšíření technologie Wi-Fi tyto snahy tuto ne příliš perspektivní větev vývoje v podstatě zadusilo.

LAN

ukázka Některé modely digitálních fotoaparátů jsou vybaveny konektorem a vestavěnou síťovou kartou. Fotoaparát je tak možné zapojit přímo do počítačové sítě kde se začne chovat jako aktivní datové uložiště (např. jako externí LAN disk s možností aktivního transferu dat). Na tomto poli zatím nejdále dospěla společnost Nikon.

Serial (RSC-232)

ukázka První a nejstarší způsob spojení fotoaparátu a počítače. Velmi pomalé spojení (32 MB za 51 min). V současné době je již věcí minulosti, setká te se s ním pouze při koupi nějakého velmi starého modelu z bazaru. V takovém případě doporučujeme zakoupit zároveň i USB čtečku paměťových karet, neboť stahovat 32 MB 54 min, při nemožnosti používat za tuto dobu jak aparát je dosti zdlouhavé.

Normálně je dodáván na kabelu konektor serial 9-pin. Pokud máte starší počítač s jedním serial portem 9-pin (COM 1) a druhým 25-pin (COM 2) a onen 9-pinový konektor je obsazen, tak potřebujete adaptér 25-pin samice na 9-pin samec (cena do 100,- Kč).

Čtečky / Zapisovačky karet

ukázka Nejkomfortnější způsob jak připojit paměťovou kartu k PC. Pro stahování snímků do PC nepotřebujeme fotoaparát, a tak pokud máme další kartu, může někdo jiný během stahování fotit dál (výhodné zejména při kolektivní práci). Čtečky a zapisovačky jsou vesměs na USB porty, ale vyskytovaly se i na paralelní port či dokonce na SCSI sběrnici. V současné době se vyskytují ultrarychlé čtečky na firewire porty.

Čtečky karet jsou k dostání na všechny typy karet v nejrůznějších velikostech a typech. Od miniaturních jedoúčelových až po větší na veškeré formáty karet.

Taková čtečka se pak po připojení a vložení karty hlásí jako další disk. Čtečky umožňují pouze čtení a maximálně mazání, zapisovačky i zápis dat (jakýchkoliv souborů) na kartu. Rychlost je ekvivalentní použitému připojení čtečky/zapisovačky a rychlosti paměťové karty.

Video-out

ukázka Většina digitálních fotoaparátů umožňuje propojení s televizorem. To je zejména žádoucí pokud není k dispozici zrovna žádný počítač, na jehož obrazovce by se daly prohlížet snímky (na dovolené, na návštěvě apod..). Propojení se většinou děje pomocí speciálního vývodu Video-out ve tvaru konektoru mini-jack, nebo společným duálním konektorem pro USB i TV.

Kabel videovýstupu je na konci opatřen žlutým konektorem pro přenos obrazu a bílým konektorem pro přenos zvuku. Fotoaparáty podporující nahrávání stereozvuku zde mají ještě červený konektor druhého zvukového kanálu. Tyto konektory se zapojují do AV vstupů televizoru. V případě potřebu lze zakoupit redukci SCART-AV cinch.


HD konektor

ukázka Novinkou na poli konektorů je HD výstup. Tento konektor má většina modelů podporujících nahrávání HD videa. HD konektor je plochý a slouží pro vysokorychlostní přenos videa do dalšího HD zařízení (HDTV, HD rekordér atd...).


Komunikační software sloužící k připojení fotoaparátu k PC můžeme podle používání rozdělit na tři skupiny, které se ale navzájem prolínají a jeden fotoaparát může používat i několik z nich.

Mass Storage Class

Zatím nejdokonalejší a nejpohodlnější způsob spojení digitálního fotoaparátu k počítači. Ve vlastním fotoaparátu je již intergovaná čtečka/zapisovačka karet a tak stačí pouze spojit fotoaparát s PC. Poprvé pouze proběhne instalace nového zařízení / disku. Pokud používáte velmi starý operační systém (Windows 98 SE, Windows Millenium a starší) tak s vyžádáním instalačního CD.

Při každém dalším spojení fotoaparátu s PC se fotoaparát přihlásí jako další disk se vším co k němu patří. Lze tak nejenom číst či mazat snímky jako v předchozích případech, ale i zapisovat data (nejenom snímky, ale jakékoliv soubory), a i editovat je rovnou na kartě. Skutečně nelze poznat, že se nejedná o nový, byť malý, harddisk. Tak lze použít digitální fotoaparát s kartou pro přenos dat mezi počítači. Tuto vymoženost využívá dnes již většina výrobců.

TWAIN driver

Tento způsob je druhý nejrozšířenější a také ho používají téměř všechny firmy (KODAK, AGFA, MINOLTA...). Twain driver je také speciální program pro stahování snímků z karty v fotoaparátu, jeho použití je jednodušší. V jakémkoliv programu, který podporuje technologii TWAIN (např. Photoshop, Excel, Word atd...), je v menu pod položkou Soubor (File) , volba Import. Zde jsou většinou dvě volby Select TWAIN Driver a TWAIN . Pokud tak chceme stáhnout snímky rovnou do Photoshopu, tak jenom vybereme TWAIN driver našeho aparátu, spojíme aparát s PC a importujeme snímky. Odpadá tak krok souštění speciálního programu a ukládání snímků na disk.

Speciální program

Nejstarší a nejjednodušší řešení, které používají nebo používaly všechny firmy. Pro vlastní stažení snímků z karty do počítače potřebujeme speciální program, jehož a pouze jehož prostřednictvím stáhneme snímky z paměťové karty ve fotoaparátu do počítače (vždy součást balení fotoaparátu). Tento způsob je postupně na ústupu i když někteří výrobci jej stále používají.

Konektory


Konektory


Část fotoaparátu sloužící k připojení fotoaparátu k jiným zařízením (PC, TV, atd..) za účelem přenosu dat či ovládání.
0
USB kabel s konektory A a mini B.
1
Firewire kabel pro fotoaparáty.
2
Logo bezdrátové technologie Wi-Fi.
3
Logo bezdrátové technologie bluetooth.
4
LAN kabel s koncovkami RJ45.
5
Serial kabel pro fotoaparáty.
6
Velmi rychlá čtečka karet pro firewire port.
7
Video kabel s monofonním audio konektorem.
8
HD kabel se standardními konektory.
zavřít