Hranol

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Hranol je součást hledáčkového systému jednookých digitálních zrcadlovek. Hranol je osazen v zrcadlovce ve vyvýšeném místě přímo pod integrovaným bleskem. Většinou je tvaru pětibokého hranolu z velmi kvalitního optického skla s přesně vypočítanými rozměry. Obrací obraz scény odražený od zrcátka na matnici do okuláru hledáčku tvořeného několika čočkami. Někdy jsou na hranol navázány i měřící čidla pro zjištění vyvážení bílé barvy.

Hranol sám o sobě je dosti drahou záležitostí a proto je někdy u nejlevnějších zrcadlovek nahrazován jednoduchým zrcátkem. Funkci zastane stejnou jako hranol ovšem v nepomněrně menší kvalitě.

Matnice je optická součástka v hledáčkovém systému mezi zrcátkem a hranolem. Slouží pro vykreslení obrazu odraženého od zrcátka. Proto je její povrch matnější - slouží právě k vykreslení obrazu. Do matnice jsou laserem vykresleny pomocné značky jako například mřížka, ostřící body či ostřící kříž a podobně. U profesionálních modelů je možné matnice vyměňovat podle požadované činnosti (např. matnici s mřížkou pro fotografování budov, matnici se zvýrazněným středem pro portrétní fotografii atd...).

Hranol


Hranol


Součást hledáčkového systému jednookách zrcadlovek. Hranol slouží ke svedení obrazu náhledu k okuláru hledáčku.
0
Výměnné hranoly fotoaparátu středního formátu (6x6 negativ).
1
Skleněný optický hranol fotoaparátu Pentax.
2
Schréma TTL hledáčku se zrcátkem, matnicí a hranolem.
3
Tzv. porro hranol jejichž varianty jsou používány v dalekohledech (triedrech).
4
Matnice Canon EE-S.
5
Příklad kresby na matnici, zde matnice se zaměřovacím křížem.
zavřít