Hledáček

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Hledáček je část fotoaparátu, která slouží k zobrazení zorného pole fotoparátu. Fotograf si tak může udělat alespoň rámcovou představu jak bude vypadat budoucí fotografie. V klasické analogové fotografii se vyskytovaly dva základní typy hledáčků - optický průhledový a TTL s matnicí a hranolem. Digitální fotoaparáty k nim přidaly ještě další typ - digitální hledáček pracující na stejném principu jako LCD panel.

Fotoaparát bez hledáčku

ukázka V současné době má optický hledáček jen malé množství digitálních kompaktů. Téměř zcela byly vytlačeny velkými jasnými LCD panely na zadních stěnách fotoaparátů. Sledování obrazu na LCD je pohodlnější a fotoaparát může být i menší a kompaktnější. Ovšem nevýhodou je snížení výdrže akumulátorů a v některých případech horší čitelnost na přímém slunci.


Optický průhledový hledáček

ukázka Tento typ hledáčku byl svého času dominantou kompaktní fotoaparátů. Konstrukčně je nejjednodušší a také nejmenší. Nejedná se o nic jiného, než, že vedle samotného objektivu obsahuje fotoaparát navíc i miniaturní soustavu dalších čoček, která slouží pouze pro rámcový náhled na fotografovanou scénu. Tyto hledáčkové čočky nemusí být moc kvalitní a tak se vyrábějí z plastu. Pokud má fotoaparát zoom, tak je navíc hledáček uzpůsoben tak, že souběžně s přeskupením čoček v objektivu přeskupuje i své čočky a tak zobrazuje stejné zvětšení obrazu jako objektiv.

Optické průhledové hledáčky většinou zobrazují asi 80% snímané plochy, je tedy nutné počítat s tím, že výsledný záběr bude o něco málo větší (zabírat větší úhel). Také je nutné si dát pozor na paralaxu - jev vznikající při fotografování blízkých objektů. Optický průhledový hledáček je totiž posunut vůči objektivu (většinou nahoru a trochu do strany) a tak při malých ostřících vzdálenostech bude výsledná fotografie úměrně tomuto posunu posunutá na druhou stranu a dolů. K účelu odhadu obrazu při fotografování na blízko je většinou v hledáčku zobrazeno zhruba jak velké posunutí nastane. Při fotografování na větší vzdálenosti je již paralaxa tak malá, že je zanedbatelná a prakticky se neprojevuje.

Díky tomu, že se fotograf dívá jinudy nežli objektivem, není také u optického průhledového hledáčku možné zjistit zda se aparát zaostřil a kam. Musíme se spolehnout zcela na automatiku a indikaci správného zaostření, která je většinou tvořena svítící zelenou diodou v, nebo vedle hledáčku.

Optické průhledové hledáčky mohou a nemusí být vybaveny dioptrickou korekcí. Ta slouží ke zkorigování ostrosti hledáčku podle konkrétního oka fotografa a většinou se pohybuje v rozmezí -2 - 1 dioptrie.


TTL hledáček s matnicí

ukázka TTL (Thru The Lens = Skrz objektiv) hledáček je klasickým hledáčkem analogových jednookých zrcadlovek. Sestává se ze sklopného zrcátka za objektivem před závěrkou, matnice, hranolu a výstupních čoček. Jedná se o nejlepší variantu hledáčku z hlediska fotografování. Fotograf využívající tento typ hledáčku se dívá skrz objektiv a proto může detailně pozorovat stav zaostření, zoomu a po spuštění clony do pracovní polohy i hloubky ostrosti. Obvykle také tento typ hledáčku zachycuje více plochy ze skutečného záběru, asi 90-100%.

TTL hledáček může být podobně jako optický průhledový hledáček vybaven dioptrickou korekcí, nebo může být opatřen záchytnými kolejničkami a dioptrická korekce se potom vytváří pomocí přídavných dioptrických čoček, které se zařazují za vývod hledáčku pomocí zmíněných kolejniček.

TTL hledáčky jsou v současné době vybavovány digitální zrcadlovky s výměnými objektivy. Ovšem pozor. Pokud není zrcadlovka vybavena systémem tzv. Live View tak neumí zobrazit obraz fotografované scény na LCD panelu!


Digitální hledáček

ukázka Digitální hledáček je v podstatě malý (od 0.5 cm do 1.5 cm) barevný LCD displej s vyšším rozlišením (obvykle nad 200 kpix), který je předřazen před výstupní čočky. Oproti velkým LCD displejům má však podstatně nižší spotřebu a je dobře čitelný i za plného slunečního světla.

Přístrojům osazeným tímto hledáčkem se říká SLR-like nebo také falešné digitální zrcadlovky.

Obraz v digitálním hledáčku je přesně tentýž jako na velkém LCD displeji a to většinou i se všemi ostatními údaji a např. i menu. To je velkou výhodou - dostupnost jakýchkoliv dat a voleb rovnou v hledáčku. Nevýhodou je omezané rozlišení, které je na překážku zejména při manuálním ostření. Některé fotoaparáty tuto situaci řeší digitální lupou při ostření - střed hledáčku zvětší a zobrazují tak detailní záběr, na které již je možné zaostření přesněji posoudit.

Druhou nevýhodou digitálního hledáčku je jeho malá rychlost. Při rychlejším pohybu v hledáčku aparát nestíhá vykreslit celý pohyb a tak je obraz v hledáčku trhaný. V současné době se pomalu stávají standardem displeje s vysokou obnovovací frekvencí (60 Hz) u kterých je tato vada poněkud potlačena.

Velkou výhodou digitálního hledáčku je jeho cena, která je nízká a umožňuje tak stlačit cenu přístroje dolů. Další výhodou je to, že obraz v hledáčku obpovídá obrazu na CCD či CMOS čipu - v podstatě se jedné o TTL přenos a proto se také aparáty s tímto typem hledáčku nazývají digitální zrcadlovky, nebo také SLR-like.

ukázka Velmi zajímavou konstrukci přinesla MINOLTA ve své digitální zrcadlovce Dimage Z1, Dimage Z2, Dimage Z3 a některých dalších modelech.

Tato digitální falešná zrcadlovka má pouze jeden LCD displej s vysokou obnovovací frekvencí - 60 Hz. Ten je umístěn uvnitř aparátu u zadní strany pomocí systému táhel. Pokud je aparát přepnutý do režimu zobrazování přes LCD diplej, funguje normálně, tak jak ze znározněno na obrázku vlevo. Číslo 4 představuje onen LCD displej. Při přepnutí do režimu zobrazení pomocí hledáčku se displej 4 sklápí dovnitř aparátu a před něho se zasouvá zrcátko 3, které jednak zakrývá displejový výstup a druhak odráží obraz LCD displeje do pomocného zrcátka 2, odkud obraz putuje až do výstupu hledáčku 1. Tento systém má několik výhod - díky relativně velké vzdálenosti očnice hledáčku od samotného displeje se jeví displej v zdcátku poměrně daleko, což usnadňuje jeho pozorování např. za slunečného počasí a také i obraz v hledáčku je překreslován 60 Hz, takže je stabilnější a rychleji reaguje. Nevýhodou je nulová úspora energie při přepnutí na hledáček. Tato konstrukce však vykazovala větší množství závad a tak se příliš neujala.


Hledáček


Hledáček


Součást fotoaparátu sloužící pro náhled fotografované scény. A to buď opticky nebo digitálně.
0
Olympus Mju 850 SW, bezhledáčkový model.
1
Canon Digital Ixus 970 IS, model s optickým průhledovým hledáčkem.
2
Nikon D60, jednooká zrcadlovka s TTL hledáčkem.
3
Casio Exilim EX-F1, model s digitálním hledáčkem.
4
Schéma zajímavého překlapávacího hledáčku Minolta.
zavřít