Clona

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Clona je zařízení v objektivu digitálního fotoaparátu jenž změnou průměru otvoru reguluje množství procházejícího světla. U digitálních zrcadlovek a vyspělých kompaktů je clona skutečným samostatným zařízením složeným z několika částí. Nejčastěji má tvar tzv. irisové clony s 5-ti lamelami. Větší množství lamel clony zvyšuje kvalitu kresby objektivu - otvor v cloně se více podobá kruhu a tedy lépe koresponduje s kruhovým tvarem čoček objektivu. Velmi kvalitní objektivy proto používají 7-mi lamelovou clonu a excelentní objektivy dokonce 9-ti lamelovou.

U většiny kompaktních fotoaparátů je clona integrována spolu se závěrkou do jednoho zařízení, nebo u některých modelů chybí zcela a řízení toku světla je svěřeno pouze závěrce. Tyto modely je možné snadno rozpoznat - hodnoty clony jsou totožné se světelností objektivu.

Světelnost objektivu je vlastnost jenž odráží nakolik je objektiv schopen propustit dopadající světlo. Světelnost a clona se udávají ve stejné stupnici a proto plně otevřená clona objektivu (tj. největší díra pro co nejvíce světla) se shoduje se světelností objektivu (clona je zcela otevřena a světlu nic nebrání, pouze konstrukce objektivu).

Míra zaclonění je udávána v tzv. clonové stupnici jejímiž prvky jsou clonová čísla a jenž je logaritmická - sousední vyšší hodnota tak značí vždy dvojnásobně méně propuštěného světla nežli hodnota předchozí: 1.0, 1.4, 2.0, 2.8, 4.0, 5.6, 8, 11, 16, 22, 32... Nižší hodnoty značí více otevřenou clonu a tudíž větší množství propuštěného světla. Volný bod v prostoru má světelnost 0. V případě potřeby je možné jednotlivé stupně clony dělit na části, nejčastěji na 1/2 či 1/3 stupně.

Clona přímo ovlivňuje tzv. hloubku ostrosti, tj. interval vzdálenosti od přední čočky objektivu ve kterém bude záběr vykreslen ostře. Vyšší clonová čísla (menší díra pro světlo) tuto hloubku ostrosti zvyšují což je výhodné např. pro fotografování krajiny. Menší clonová čísla (větší díra pro světlo) naopak hloubku ostrosti snižují což je vhodné například pro portrétní fotografii - obličeje postav jsou ostré, ale pozadí za nimi je rozostřené a tedy neruší kompozici portrétu.

Míra hloubky ostrosti se dramaticky snižuje se zaostřením na bližší objekty. Například při cloně 16 a zaostření na nekonečno je hloubka ostrosti od cca 2 m do nekonečna. Kdežto při stejné cloně a zaostření na objekt 5 cm od objektivu je hloubka ostrosti maximálně 1-2 cm.

Clona


Clona


Součást objektivu jenž umožňuje změnou průměru otvoru regulovat množství propuštěného světla.
0
Objektiv Pentax s 6-ti lamelovou iris clonou.
1
Pohled na objektiv s 8-mi lamelovou iris clonou.
zavřít