Blesk

Bajonet Blesk Clona Firmware Hledáček Hranol Konektory LCD panel Napájení Objektiv Obrazové procesory Ovládání Paměťové karty Protiprachová ochrana Skelet Snímací čip Stabilizace obrazu Vyrovnávací paměť Zaostřování Závěrka Zoom Zrcátko Digitál pod lupu, rozcestník a menu

Blesk digitálního fotoaparátu se neliší od blesku aparátu analogového, snad jen ve využitých systémech měření. Klasické analogové kompaktní fotoaparáty používají vnější měření pro svůj blesk, kdežto digitální fotoaparáty měří osvit přímo svým CCD či CMOS čipem (TTL měření). Výjimkou jsou modely postavené na základě analogového těla, ty měří osvit stejně jako analogové zrcadlovky pomocí speciálních CMOS čipů s nízkým rozlišením.

Mezi digitálními aparáty je nejčastěji rozšířeným měřením pro blesk typ TTL měření a to podtyp E-TTL, které nejprve provede předzáblesk a po vyhodnocení osvitu scény tímto předzábleskem teprve exponuje s příslušně upravenou sílou záblesku. V praxi si tento systém měření lze u digitálního aparátu odzkoušet velmi jednoduše, neboť prodleva mezi měřícím předzábleskem a vlastním zábleskem je většinou dobře patrná.

Většina digitálních fotoaparátů má pouze svůj vestavěný blesk se směrným číslem okolo 8-14. Digitální zrcadlovky a některé kompakty vyšších tříd jsou vybaveny i tzv. sáňkami jenž slouží pro připojení externích výkonnějších blesků či blesků pro speciální účely (například pro makrofotografii). Tyto sáňky jsou standardizovány (s výjimkou modelů firem Minolta a Sony) a do určité míry lze používat i univerzální blesky se středovými kontakty na veškerá těla.

Standardní bleskové sáňky jsou opatřeny jedním velkým středovým kontaktem a případně několika menšími okolo něj. Velký středový kontakt slouží k vlastní synchronizaci záblesku se stisknutím spouště fotoaparátu. Ostatní kontakty slouží pro komunikaci blesku a těla fotoaparátu. Blesk tak ví jakých parametrů používá fotoaparát pro záběr a přizpůsobí se jim, např. koncentruje záblesk do užšího kuželu v případě fotografování s teleobjektivem. Bleskům, které tuto komunikaci tělo-blesk umí se říká systémové. Každá firma má vlastní rozmístění systémovách kontaktů v sáňkách pro blesky a vlastní komunikační protokoly a proto jsou systémové blesky různých výrobců navzájem nekompatibilní (např. blesk Nikon nelze použít na fotoaparátu Canon).

Existují však i univerzální externí blesky jenž jsou opatřeny pouze středovým kontaktem. Tím je zajištěno, že blesk bleskne ve správný okamžik, ale komunikace s tělem fotoaparátu neprobíhá. Nastavení blesku je tak třeba činit zvlášť manuálně či u lepších modelů se spolehnout na odhad osvitu jenž provede blesk vlastními čidly. Blesky se středovým kontaktem jsou proto do značné míry univerzální a levnější, ale také dosahují horších výsledků nežli blesky systémové.

Pro úplnost ještě uveďme, že systémové blesky nemusí nutně vyrábět pouze výrobce fotoaparátu. Existují i firmy jenž vyrábí systémové blesky pro fotoaparáty jiných výrobců. Například Sigma blesk EF-500 jenž lze zakoupit ve verzi pro fotoaparáty Canon, Nikon, Pentax, Sigmu a Sony.

U kompaktních fotoaparátů nevybavených sáňkami pro připojení externího blesku je možnost použít externí blesk spínaný zábleskem blesku fotoaparátu. Takovýto silnější externí blesk se obvykle uchycuje ke kompaktu pomocí lišty uchycené přes stativový závit. V okamžiku zablesknutí blesku fotoaparátu externí blesk reaguje díky fotobuňce a zableskne také. Stejné funkčnosti lze dodáhnout u libovolného externího blesku použitím tzv. senzorické kostky jenž se nasazuje na sáňky blesku a slouží pro sepnutí blesku v okamžiku záblesku jiného blesku.

Blesk


Blesk


Vestavěné zábleskové zařízení pro přisvětlení scény při nedostatku světla.
0
Systémový blesk Canon Speedlite 580 EX II.
1
Malý blesk se středovým kontaktem Soligor DG-22 DA.
2
Externí kruhový makroblesk Soligor.
3
Externí tykadlový makroblesk Sony.
4
Externí blesk Sony HVL-FSL18 určený pro kompaktní modely.
5
Kompaktní blesk Unomat s uchyceným fotoaparátem Canon Digital Ixus.
6
Kompaktní blesk Unomat uchycený pomocí lišty.
zavřít